• Synergia
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Nauka i zabawa

8 grudnia w naszej szkole gościliśmy Panią dr Dominikę Kuźmę z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, która przygotowała dla nas prawdziwą naukową ucztę „Mikołajkowe spotkanie z fizyką” – wykład ilustrowany pokazami oraz warsztaty. 

W czasie spotkania w ramach projektu „Naukowcy w szkołach” uczestniczyliśmy w pokazie fascynujących doświadczeń fizycznych, w których przyroda odsłoniła nam swoje niezwykłe i zaskakujące oblicze. Podczas tych zajęć, mieliśmy okazję zobaczyć eksperymenty fizyczne, pozwalające lepiej zrozumieć otaczający nas świat. W szczególności szukaliśmy odpowiedzi na zaskakujące pytania: czy baletnica używa praw fizyki, czy tarcie jest nam potrzebne, jak mocno "naciska" na nas ciśnienie atmosferyczne oraz w jakiej temperaturze woda wrze?  

Później było już coraz ciekawiej, ponieważ czekały nas kolorowe warsztaty, podczas których własnoręcznie wykonaliśmy modele urządzeń fizycznych. Przygotowaliśmy papierowy helikopter. Sprawdziliśmy czy nasze oko potrafi nas oszukać. Następnie przenieśliśmy się do kolorowego świata kalejdoskopu, gdzie kształty stworzyły magiczną symetrię, oferując niekończące się kombinacje wzorów i kolorów. A na koniec wybraliśmy się w kosmiczną przygodę własnoręcznie skonstruowaną rakietą.  

Wieloletnia współpraca z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie niewątpliwie przyczynia się do popularyzacji wśród naszych uczniów fizyki i stanowi pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów przygotowanych przez niezawodną Panią dr Dominikę Kuźmę. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

Przewiń do góry