• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

Z polszczyzną za pan brat

Wyróżnienie dla Anny Firy w II edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

     17 listopada 2023 r. w Publicznej i Miejskiej Bibliotece w Olkuszu odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, przeznaczonego dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. W konkursie naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów, wyłonionych w szkolnych eliminacjach: Anna Fira z klasy 6a (opiekun p. Gabriela Pluta) i Jakub Wróbel z klasy 7a (opiekun p. Anna Starostecka). Miło nam poinformować, że Anna Fira  zdobyła wyróżnienie.

     Zadaniem uczestników konkursu było wykazanie się znajomością związków frazeologicznych, polskich przysłów i porzekadeł. Ich wiedzę, dotyczącą szeroko pojętej frazeologii sprawdzał test, liczący ponad 50 zadań. Celem konkursu była popularyzacja języka polskiego jako części dziedzictwa kulturowego, rozbudzanie zainteresowań kulturą języka ojczystego, rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, poszerzanie i pogłębianie świadomości językowej uczniów, doskonalenie praktycznych umiejętności językowych oraz kształtowanie umiejętności zastosowania w praktyce posiadanej wiedzy.

     Po zmaganiach z bogactwem i zawiłościami polszczyzny, uczestnicy konkursu wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu autorskim z pisarką Joanną Jagiełło - autorką powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka opowiadała o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, prezentowała napisane przez siebie książki i opowiadała zarys fabuły, pilnując, by nie zdradzić zakończenia żadnej z nich. Mówiła również o przeżyciach, które inspirowały ją do napisania kolejnych książek.

    Zwieńczeniem całego wydarzenia było ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie laureatom nagród, ufundowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Pana Romana Piaśnika.

     Anna i Jakub mieli także okazję obejrzeć prezentowaną w olkuskiej bibliotece wystawę zdjęć laureatów Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Tradycje górnicze ziemi olkuskiej w obiektywie", wśród których znalazła się praca szkolnego kolegi - Kacpra Hryciuka.

 

Anna Starostecka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

 

Przewiń do góry