• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

Agatha Christie - wystawa w szkolnej bibliotece z okazji 133. rocznicy urodzin brytyjskiej pisarki

 

     15 września 2023 roku obchodziliśmy 133. rocznicę urodzin Agathy Christie - brytyjskiej pisarki powieści kryminalnych. Z tej okazji w szkolnej bibliotece stworzono wystawę poświęconą "królowej kryminałów", którą można oglądać do piątku 22 września.

     Według danych UNESCO utwory Agathy Christie zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem popularności po Biblii i dziełach Szekspira.  Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. Jej "Pułapka na myszy" wciąż jest najdłużej na świecie graną sztuką teatralną. Do historii literatury i kultury przeszedł stworzony przez pisarkę detektyw Hercules Poirot. Pisarka napisała ponad 80 powieści i zbiorów opowiadań (6 powieści obyczajowych pod pseudonimem Mary Westmacott) oraz 2 książki autobiograficzne. Część z jej utworów doczekało się ekranizacji. Życiorys Agathy Christie to gotowy materiał na powieść lub film.

    W zbiorach naszej szkolnej biblioteki znaleźć można kilkanaście jej powieści oraz kilka zbiorów opowiadań. Oprócz nich, na odwiedzających wystawę czytelników czeka również wybór cytatów pisarki a także (przygotowany przez Klaudię Strzałkę, uczennicę klasy 6b) portret Herculesa Poirot - który można wykonać samodzielnie, łącząc kropki. Wszak 15 września to nie tylko rocznica urodzin pisarki, ale także Dzień Kropki.

     Tych, którzy nie mogą osobiście obejrzeć wystawy, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poniżej, a wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością Agathy Christie, zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej pisarce, stworzonej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka S.A., dostępnej pod linkiem: http://www.agathachristie.pl/Default2.html

Anna Starostecka

 

Przewiń do góry