„Poznaj Polskę” czyli wycieczka uczniów klas piątych do Pszczyny
Data publikacji:
19 maja klasy V a i V b udały się na wycieczkę do Pszczyny. Było to pierwsze w naszej szkole przedsięwzięcie, które uzyskało dofinansowanie w ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem była wprost wymarzona dla dzieci atrakcja – Pokazowa Zagroda Żubrów. Jest to hodowla żubrów, położona na terenie Parku Pszczyńskiego w części ,,Park Zwierzyniec”, udostępniona dla zwiedzających. W zagrodzie dzięki barwnym opowieściom pań przewodniczek uczniowie zapoznali się nie tylko ze zwyczajami żubra - największego ssaka w Europie, ale też poznali inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele. Duży podziw wzbudziły również pawie, które z wielkim wdziękiem demonstrowały swoje przepiękne wachlarze z piór. Przez obiekt prowadziła ścieżka edukacyjna z tablicami przedstawiającymi las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.
Po zwiedzaniu zagrody kolejnym punktem było Muzeum Zamkowe w sercu Pszczyny. Jest to unikatowe miejsce na mapie Polski, urzekające autentyzmem, przenoszące w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. Dzieje zamku sięgają I połowy XV wieku - od średniowiecznej warowni po neobarokową rezydencję. Uczniowie zapoznali się z historią panów na Pszczynie – Promnitzów, Anhaltów i Hochbergów. Mieli również okazję zobaczyć komnaty wraz z ich autentycznym bogatym wyposażeniem, poznać historię zamku oraz usłyszeć o jego mieszkańcach, m.in. księżnej Daisy. Kompleks pałacowy odkrywał przed nimi swoje tajemnice: apartamenty cesarskie, tajemne przejścia, lustrzaną salę balową a także utrzymany w angielskim stylu ogród. Szczególną ciekawość wzbudziły licznie ozdabiające ściany trofea myśliwskie pochodzące z okolicznej Puszczy Pszczyńskiej.
Ostatnim punktem programu był skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Tam uczniowie pod opieką przewodnika zwiedzili wszystkie budynki, które znajdują się na terenie muzeum: wiatę bramną z XIX wieku, szopę na siano, stodółkę., masztalnię, wozownię, stodołę, kuźnię, spichlerz, chałupę mieszkalną, młyn z wiatrakiem, pasiekę, studnię z Łąki oraz młyn wodny z Bojszów z XIX wieku . Był również czas na kupno pamiątek.
Wycieczka do Pszczyny była wspaniałą lekcją historii i przyrody, pozwoliła przeżyć niesamowitą edukacyjną przygodę, łącząc teraźniejszość z historią. Na pewno będziemy ją kontynuować…
Podczas wycieczki opiekę sprawowały wychowawczynie – pani Agnieszka Szczepankiewicz i pani Ewa Kubik oraz panie Małgorzat Strózik - Ciepał i Elżbieta Trzaska.