• Synergia
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Zajęcia rozwijające

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wolbromiu przystąpiła do konkursu ,,Mistrzowie Energii” organizowanego w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) - prowadzonego przez Fundację Czyste Powietrze i wspieranego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. 

Od grudnia w szkole rozpoczęła się  kampania informacyjna na temat sposobów i znaczenia oszczędzania energii oraz promowania zdrowych nawyków cyfrowych.  

W kampanii informacyjnej ,,Mistrzowie Energii”  uczestniczyli wszyscy uczniowie z naszej szkoły. Koordynatorem akcji była Pani Aneta Dobrek. 

W klasach I-III dzieci rysowały na lekcjach plakaty promujące oszczędzanie energii. Uczniowie ze Szkolnego Koła Biologicznego (klasy 5-6) zbierali informacje, jak rozsądnie korzystać z energii elektrycznej, kiedy, co i jak –włączać i wyłączać, następnie przygotowali na ten temat: prezentacje oraz ulotki informacyjne. Na korytarzach przy wyłącznikach światła dzieci zawiesiły własnoręcznie wykonane ,,przypominajki” o gaszeniu niepotrzebnego światła. W czasie trwania zajęć plastycznych prowadzonych przez Panią Ewę Serwatkę uczniowie z klas 6 i 7 wykonali plakaty ,,Mistrzowie energii”, na których umieszczali hasła promujące sposoby oszczędzania energii elektrycznej.  

W szkole został również zorganizowany Szkolnym Konkursie Ekologiczny ,,Mistrzowie Energii”. Uczniowie z klas IV- VI wykonali plakaty, na których umieszczali hasła promujące oszczędzanie energii elektrycznej, np: używaj światła punktowego, ogranicz spędzanie czasu przed komputerem, mądrze używaj sprzętu AGD, wykorzystuj programy eco i tryby oszczędzania energii, odłączaj wtyczki i ładowarki, wyłączaj nieużywane urządzenia, wymieniaj żarówki na energooszczędne lub LED, gaś niepotrzebne światło, wykorzystuj światło dzienne. Wśród plakatów znalazły się i takie, które przedstawiały sposoby oszczędzania energii cieplnej z hasłami: optymalizuj użycie ciepłej wody, obniżaj temperaturę w pomieszczeniu o minimum 1 stopień, dostosuj temperaturę w różnych pomieszczeniach, odpowietrz grzejniki, montuj termostaty. Cześć prac w twórczy sposób promowała również zdrowe nawyki cyfrowe, zachęcając kolegów do zmniejszenia czasu, który spędzają, oglądając telewizję czy korzystając z telefonu i laptopa.  

  

Wyniki Szkolnego Konkursu Ekologicznego ,,Mistrzowie Energii” 

1 miejsce – Anna Serwatka, klasa 4b 

2 miejsce –Alex Osuszek, klasa 6a 

3 miejsce- Filip Szymoniak, klasa 5b 

Wyróżnienia otrzymali: Maja Gwóźdź 6b, Milena Szczepara 6b, Katarzyna Wanowicz 6b. 

Celem naszej kampanii było uświadamianie całej społeczności szkolnej, że należy efektywnie korzystać z energii. Jeżeli zmniejszymy jej zużycie w domu, w szkole, wystarczy nam jej na dłużej, wpłyniemy korzystnie na środowisko, zmniejszymy zużycie surowców naturalnych, oszczędzimy pieniądze. 

Jesteśmy ,,Mistrzami Energii”, wiemy jak używać, jak korzystać, jak oszczędzać energię elektryczną i cieplną, wiemy, że mikrodziałania dają makroefekty. Oszczędzanie energii zawsze przynosi zyski i w budżecie domowym, i dla środowiska. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

Przewiń do góry