• Synergia
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Zajęcia rozwijające

           

            Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami  obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Z tej okazji klasy pierwsze, wzięły udział w zajęciach warsztatowych „Każdy inny, wszyscy równi!”, których celem było przybliżenie problemów osób z niepełnosprawnością.

            Zajęcia rozpoczęły się przywitaniem, za pomocą języka migowego. Podczas warsztatów uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają
i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. 

            Zadania przed którymi stanęli pierwszacy, polegały min. na odczytywaniu słów z ruchu warg, mając założone na uszy słuchawki wygłuszające. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności,  z jakimi borykają się osoby niesłyszące. Kolejnymi ćwiczeniami, z którymi zmierzyli się uczniowie, było poruszanie się ze zawiązanymi nogami, pokonywanie toru przeszkód na specjalnych wózkach, następnie wycinanie obrazków, mając na dłoniach grube rękawice czy też rysowanie za pomocą kredki, trzymanej w ustach. Udział w tych ćwiczeniach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykają w swoim życiu osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu.

            Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która zawierała informacje dotyczące rodzajów niepełnosprawności, a także krótkie filmiki o tym jak należy zachować się w stosunku do osoby z daną niepełnosprawnością.

            Na koniec, uczestnicy warsztatów wykonali tzw. „gniotka sensorycznego”, a także nauczyli się kilku podstawowych znaków języka migowego.

           

            Pamiętajmy, że nie trzeba chronić dzieci przed wiedzą, czym jest niepełnosprawność. Lepiej uwrażliwiać je na potrzeby innych już od najmłodszych lat.

 

"Każdy jest inny... każdy wyjątkowy"

https://www.youtube.com/watch?v=UrBmQBMnayE

 

Karolina MyszorZapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

Przewiń do góry