Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

,,Podziel się radością"

,,Podziel się radością”

– Akcja polegająca na wykonaniu kartki na Święta Bożego Narodzenia 2022 r.

 

Hospicjum to życie.

Czasem podopieczny spędza tutaj długie miesiące, a niekiedy nawet lata.

Ale są też tacy, którzy hospicyjne łóżko zajmują jedynie przez chwilę. Czasem są to godziny. Czasem jednak czasu jest jeszcze mniej. Zawsze za mało.

Na stacjonarnego Hospicjum Cordis trafiają Ci, którymi na co dzień nie ma się kto opiekować. Albo kiedy rodzina już nie daje rady. Choć z tym bywa różnie. Są tacy, którzy nie chcą się przyznać, że nie dają rady. Oddanie bliskiego do hospicjum wydaje im się złe. Niemoralne. Czują wyrzuty sumienia. Ludzie jednak mają błędne postrzeganie hospicjum. Wydaje im się, że to krzyki bólu i śmierć. Ale tu najważniejsze jest godne życie do końca.

 

- To było i wciąż bywa trudne. Skupiamy się na prostych, codziennych sprawach. Na grillu w ogrodzie latem, na świętach. To, co możemy dać drugiemu człowiekowi to nasz czas. Tu płynie on niesłychanie szybko, dlatego cenna jest każda chwila. Chwila na wspólne rozmowy, poczytanie książki czy po prostu trzymanie za rękę opowiada nam pani Magda Sincewicz, rzecznik Hospicjum Cordis..

 

Odejście jest zawsze dramatem. Zwłaszcza dla tych, którzy zostają. Wszyscy mamy potrzebę kochania i bycia kochanym. Kiedy odchodzi osoba bliska, w nas zostaje pustka.

Bliskość. To słowo, które też często pada podczas naszej rozmowy. Przy chorym zawsze czuwa personel lub bliscy. By czuł, że jego życie jest godne do końca. Nad wszystkim od ponad 33 lat czuwa dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis.

Hospicjum Cordis jest pierwszą i największą w Polsce placówką opieki paliatywnej dla dzieci i dorosłych. Pod naszą opieką jest ponad 30 podopiecznych na oddziale stacjonarnym dla dorosłych i prawie 10 dzieci. Codziennie dojeżdżamy też do 100 km do dorosłych, będących w opiece domowej oraz do 30 km do dzieci.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wolontariuszki naszej szkoły przygotowały świąteczne kartki dla podopiecznych Hospicjum Cordis. Uczennice własnoręcznie wykonały kartki z motywem betlejemskiej stajenki, świątecznymi krajobrazami, choinką, zimową przyrodą, które zostały przekazane chorym, spędzającym Boże Narodzenie w Hospicjum, z dala od rodzinnych domów.

Celem przedsięwzięcia było umocnienie wśród dzieci przekonania, jak bardzo potrzebne są zwykłe gesty dobroci, życzliwości - szczególnie wobec osób starszych, samotnych i chorych. Wolontariuszki po raz kolejny pokazały, jak wielkie mają serca. Z wielką dokładnością przelały wyrazy empatii i miłości do ludzi na świątecznej kartce. Są dumą naszej szkoły, wzorem do naśladowania! Do akcji włączyły się uczennice z klasy 8b :

Ola Zielnik, Zosia Zawisza, Ania Shvets, Hania Olewińska, Alicja Konieczna, Wiktoria Czapnik.

 

 

Czas Bożego Narodzenia jest szczególnym momentem okazywania miłości, dlatego pragniemy tę namiastkę miłości okazać zwłaszcza ludziom chorym, ucząc młodzież wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Serdecznie dziękujemy za przystąpienie do akcji naszym wolontariuszkom.

 

Gorąco zachęcamy Państwa do wspierania Hospicjum „ Cordis” poprzez wpłacanie

1% podatku w rocznym rozliczeniu podając w dokumencie:

Pełną nazwę organizacji: Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis

Numer KRS: 0000040314

 

NUMER KONTA Santander Bank Polska SA Oddział w Piekarach Śląskich

35 1090 2590 0000 0001 3111 8826

 

Zapraszamy również do śledzenia strony na fb

 

https://www.facebook.com/HospicjumCordis

 

 

Elżbieta Trzaska, Ewa Kubik

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: