• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

PASOWANIE  NA  CZYTELNIKÓW

 

Przekonane o ważnej roli książek w życiu dziecka i nieocenionym wpływie czytania na rozwój młodego człowieka, panie: Anna Starostecka i Marta Serwatka zaprosiły 25 listopada 2022 r. do szkolnej biblioteki uczniów klas pierwszych wraz z wychowawczyniami. Tego dnia miało miejsce pasowanie na czytelnika, by dzięki podniosłej atmosferze i uroczystym dotknięciu ramienia wielką, tekturową zakładką, uzmysłowić uczniom, że uczestniczą w ważnym wydarzeniu. Oficjalnie zostali tym samym uznani za pełnoprawnych czytelników, czego pamiątką są nie tylko fotografie, ale również specjalnie na tę okazję przygotowane dyplomy i zakładki.

Pierwszoklasiści byli pod wrażeniem widoku wysokich do samego sufitu bibliotecznych regałów, wypełnionych tysiącami książek. Z zainteresowaniem słuchali opowiadań pań bibliotekarek, które nie tylko wyjaśniały im czym się różni biblioteka od księgarni i antykwariatu, ale także zapoznawały nowych czytelników z różnymi rodzajami książek i zasadami ich wypożyczania.

Uczniowie klas pierwszych otrzymali od pań bibliotekarek wyjątkowe prezenty – Wyprawki Czytelnicze przekazane szkolnej bibliotece przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Do pięknie wydanej książki „Moje abecadło” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej (będącej antologią polskich tekstów literackich dla dzieci) dołączono broszurę „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zawierającą inspiracje i pomysły na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki oraz podpowiedzi dla rodziców, jak wspierać dziecko w nauce czytania).

Sądząc po zaciekawionych spojrzeniach i przejęciu malującym się na twarzach pierwszoklasistów, warto w podobny sposób celebrować pierwsze kroki dzieci na drodze do świadomego czytelnictwa. Jeśli biblioteka, książki, nie będą się kojarzyły dziecku z czymś ciekawym, to trudno będzie im spostrzec, że czytanie może być tak przyjemną czynnością.

 

Anna Starostecka

Galeria zdjęć z wydarzenia:

 

Przewiń do góry