• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

Związki humanistyki i techniki

Wykorzystanie długopisów 3D na zajęciach rozwijających kreatywność z języka polskiego w klasach szóstych.

            Na zajęciach rozwijających kreatywność z języka polskiego, uczniowie nie tylko pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności z zakresu języka ojczystego, ale także poszerzają wyobraźnię i kreatywność – między innymi poprzez ćwiczenia łączące treści wieloprzedmiotowe. Podczas listopadowych zajęć, uczestnikom przybliżone zostało pojęcie ekslibrisu.  

Ekslibris (łac. ex libris – z książek, z księgozbioru) to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Powstawały w czasach, gdy książki były drogie i trudno dostępne. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.

My zdecydowaliśmy się wykonać własne ekslibrisy przy użyciu długopisów 3D, zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Ćwiczenia praktyczne przy użyciu najnowszych technologii poprzedziło oglądanie ekslibrisów tworzonych tradycyjnymi metodami. Ich artyzm i kunszt wykonania sprawia, że same w sobie są małymi dziełami sztuki i dodatkowo podnoszą wartość książek nimi opatrzonych, czyniąc je unikatowymi. Następnie uczniowie zaprojektowali na kartkach własne ekslibrisy, korzystając z technik rysunku, poznanych na lekcjach plastyki. Tak przygotowani, na kolejnych zajęciach, mogli już przystąpić do wykonania swoich przestrzennych znaków własnościowych. Trójwymiarowe ekslibrisy prezentują się wyjątkowo.

Anna Starostecka

#laboratoriaprzyszłosci #nauka #innowacja

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tworzenia ekslibrisów.

 

Przewiń do góry