• Synergia
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Zajęcia rozwijające

W Zespole Szkół w Wolbromiu odbyła się żywa lekcja przyrody. Uczestnikami byli uczniowie z klas IV-VI. Po raz kolejny, na zaproszenie Pani Anety Dobrek, przyjechał do nas kolekcjoner egzotycznych zwierząt Pan Krzysztof Pach. Tym razem mieliśmy okazję podziwiać niezwykłe okazy modliszek. Zobaczyliśmy Hierodula membranacea - modliszkę zieloną, żyjącą w południowych Indiach, Creobroter gemmatus - modliszkę oczkową, pochodzącą z Wietnamu, Hymenopus coronatus- modliszkę storczykową, żyjącą w lasach deszczowych Azji, Phyllocrania paradoxa - modliszkę liściogłową, pochodzącą z Afryki.

Pan Krzysztof prezentując owady, opowiadał liczne ciekawostki dotyczące ich środowiska życia oraz zachowań. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że modliszki to owady drapieżne, u których czasem występuje kanibalizm. Zasiedlają głównie strefę tropikalną i subtropikalną. W Polsce również żyje jeden gatunek modliszki - modliszka zwyczajna, rzadko spotykana i chroniona. Modliszki swoją nazwę zawdzięczają pozycji przypominającej osobę ze złożonymi rękami do modlitwy. W czasie trwania warsztatów każdy z uczniów mógł trzymać żywą modliszkę na ręce lub głowie, stojąc „oko w oko” z tymi niesamowitymi owadami.

Zajęcia na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci. Spotkanie uczniów z modliszkami sprawiło im nieopisaną radość i zapewniło moc wrażeń. Możliwość bezpośredniego obcowania ze zwierzętami, a zwłaszcza z tymi niespotykanymi w Polsce, zawsze budzi wiele pozytywnych emocji, które są bezcenne dla młodego człowieka.

Tego rodzaju spotkania uczą szacunku dla zwierząt, ukazują różnorodność istot żywych, zmieniają spojrzenie na otaczającą przyrodę, a co najważniejsze rozwijają zainteresowania przyrodnicze.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: 

 

Przewiń do góry