• Synergia
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Nauka i zabawa

Joanna Kulmowa "W Zaduszki" [fragm.] 

Tu jest pamięć i tutaj świeczka. 

Tutaj napis i kwiat pozostanie. 

Ale zmarły gdzie indziej mieszka 

na wieczne odpoczywanie.  

Smutek to jest mrok po zmarłych tu, 

ale dla nich są wysokie, jasne światy. 

Zapal świeczkę. 

Westchnij. 

Pacierz zmów. 

Odejdź pełen jasności skrzydlatej. 

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas zadumy, modlitwy, czas pamięci o tych, którzy odeszli. Tuż przed tym świętem wiele osób sprząta mogiły swoich bliskich. Niestety, zdarzają się też groby, na które z różnych powodów nikt nie przychodzi. 25 października , w ramach szkolnego wolontariatu odbyło się sprzątanie grobów.  Z pomocą ruszyły  wolontariuszki naszej  Szkoły ,które włączyły  się w akcję „Szkoła Pamięta”.  

Młodzież zaopatrzona w niezbędny sprzęt z ochotą przystąpiła do pracy i zaczęła wielkie porządki. Z dużym zaangażowaniem posprzątały    nagrobek pana dyrektora Konstantego Dylewicza oraz groby poległych żołnierzy  na Cmentarzu  w Bydlinie. 

Kwatera legionistów z czasów I wojny światowej znajduje się  na cmentarzu parafialnym.  

Bitwa pod Krzywopłotami, nazwana przez marszałka Józefa Piłsudskiego „legionowymi Termopilami”, rozegrała się w dniach 17 – 19 listopada 1914 r. 

Wzięli w niej udział żołnierze 4. i 6. batalionu 1. Pułku Piechoty Legionów (przyszłej I Brygady Legionów Polskich uformowanej 19 grudnia 1914 r.) wspierani przez artylerię.  

W oczekiwaniu na zbliżające się siły rosyjskie, Polacy okopali się na Wzgórzu Świętego Krzyża (czyli w okolicach ruin zamku) w Bydlinie. 

Wojska rosyjskie zajęły pozycje w lasach Smolenia i Domaniewic.  

Bitwa rozpoczęła się 17 listopada. Kunszt i doświadczenie dowódcy artylerii mjr. Wincentego Brzozy-Brzeziny uratowały legionistów, opuszczonych w boju przez Austriaków, bowiem umiejętnie rozmieszczone i kierowane przez niego baterie skutecznie wypłoszyły Rosjan z okopów. 

Dopiero 19 listopada nadeszła silna odsiecz austriacka i ofensywa rosyjska na okolice Krakowa została powstrzymana.  

W bitwie poległo 46 legionistów, m.in. por. Stanisław Paderewski, brat przyrodni Ignacego Paderewskiego, dowódca 3. kompanii 6. batalionu.  

Wolontariuszki zbierały  liście, wyrywały  chwasty, grabiły , czyściły  pomniki. Chwilą ciszy i modlitwy  uczciłyśmy   pamięć tych, co odeszli i na każdym grobie zapaliłyśmy  znicz, symbol pamięci o tych, których pośród nas już nie ma. 

Dzięki tej akcji młodzież   nauczyła  się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsca pamięci o naszych zmarłych. Była to również lekcja  historii o Naszej Małej Ojczyźnie. 

Wolontariuszkom dziękujemy i zapraszamy do wspierania kolejnych akcji. 

Były to: Roksana Zyś, Aleksandra Zielnik, Wiktoria Czapnik, , Ewelina Probierz, Hania Olewińska, Zosia Zawisza, Litynska Zoryana ,Skorupka Oliwia 

Ewa Kubik 

Elżbieta Trzaska 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

Przewiń do góry