• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

„To się musi powieść”

 

Szkolne obchody VIII Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”.

 

W tym roku w akcji wzięło udział prawie 15000 bibliotek (909 publicznych, 451 szkolnych – w tym nasza, 64 pedagogicznych i 49 innych).  Nasza szkolna biblioteka już po raz piąty z rzędu aktywnie włączyła się w Ogólnopolską Noc Bibliotek, organizując szkolne obchody tego wielkiego czytelniczego święta. Hasłem tegorocznej edycji brzmiało: „To się musi powieść” a przewodnim utworem był wiersz Joanny Mueller pt. „Wciąganie w czytanie”.

W piątek 30 września, na naszych czytelników czekało wiele atrakcji. Największą z nich było „Drugie życie książki”, czyli darmowa wymiana książek. Uczniowie i nauczyciele przynosili książki podwójne lub takie, do czytania których już nie wrócą, by zamiast je wyrzucać, podarować im drugie życie. Każdą oddaną książkę uczestnicy akcji wymieniali na inną, „upolowaną” przez siebie, spośród tych, przyniesionych przez innych. Nowe domy znalazło ponad 150 książek.

Równocześnie na szkolnych korytarzach uczniowie mieli możliwość spróbować swoich sił w tworzeniu ustnych (o)powieści – nawiązując do hasła przewodniego tegorocznej akcji. Pomocne w tym były specjalne kostki z obrazkami, wykonane przez naszych uczniów. Zasady zabawy były podobne do  gry w „Story cubes”. Zadaniem graczy było układanie wspólnej opowieści (komedii, grozy, przygodowej, kryminalnej, fantastycznej – w zależności od wyobraźni tworzących ją uczniów), do wyrzucanych kolejno na kostkach obrazków. Trudniejszy wariant gry polegał na rzucaniu trzema kostkami obrazkowymi równocześnie.

Zwieńczeniem tego czytelniczego święta była projekcja filmu towarzyszącego tegorocznej akcji pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica(Szwecja 2018, reż. Josephine Bornebusch), udostępnionego szkole przez CEO – organizatora ogólnopolskiej akcji.

Anna Starostecka

#nocbibliotek #tosięmusipowieść

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze szkolnych obchodów Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek:

 

Przewiń do góry