• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

Z POLSZCZYZNĄ ZA PAN BRAT

            Sukcesy uczennic klasy 6b w Powiatowym Konkursie Literackim „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

            29 września 2022 r. w Publicznej i Miejskiej Bibliotece w Olkuszu odbyła się I edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, przeznaczonego dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Obie uczennice, reprezentujące naszą szkołę - wyłonione w szkolnych eliminacjach - odniosły w nim sukces. Hanna Kulawik (uczennica klasy 6b, opiekun Anna Starostecka) zajęła III miejsce a Sara Biernacka (uczennica klasy 6b, opiekun Anna Starostecka) zdobyła wyróżnienie.

Zadaniem uczestników konkursu było wykazanie się znajomością związków frazeologicznych, polskich przysłów i porzekadeł. Ich wiedzę, dotyczącą szeroko pojętej frazeologii sprawdzał test, liczący ponad 50 zadań, za który można było uzyskać 118 punktów. Celem konkursu była popularyzacja języka polskiego jako części dziedzictwa kulturowego, rozbudzanie zainteresowań kulturą języka ojczystego, rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, poszerzanie i pogłębianie świadomości językowej uczniów, doskonalenie praktycznych umiejętności językowych oraz kształtowanie umiejętności zastosowania w praktyce posiadanej wiedzy.

Po zmaganiach z bogactwem i zawiłościami polszczyzny, uczestnicy konkursu wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu autorskim z pisarką i ilustratorką Joanną Olech. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach projektu: „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” i dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Autorka Dynastii Miziołków okazała się niezwykle sympatyczną i spontaniczną osobą, która od pierwszych chwil nawiązała świetny kontakt z młodzieżą. Podczas spotkania Pani Joanna Olech opowiadała o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki i czytała ich fragmenty. Zaangażowała liczną publiczność w quizy i zabawy literackie, okraszone sporą dawką humoru. Na zakończenie spotkania pisarka cierpliwie wpisywała dedykacje dla ustawionych w kolejce uczestników konkursu i ich opiekunów, ozdobione wykonanymi przez siebie rysunkami.

Zwieńczeniem całego wydarzenia było wręczenie laureatom konkursu nagród, ufundowanych przez Firmę PLAST-MET Automotive Systems SP z o.o. w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

Gratulujemy Hannie i Sarze nie tylko sukcesów na powiatowym szczeblu, ale również chęci zgłębiania bogactwa i piękna polszczyzny.

Anna Starostecka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

 

Przewiń do góry