• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

 

1 czerwca 2022 r. – wycieczka klas piątych do Srebrnego Miasta i Rabsztyna.

Tegoroczny Dzień Dziecka uczniowie klasy 5a i 5b świętowali na wycieczce. Do Olkusza, określanego mianem Srebrnego Miasta, wyruszyliśmy w deszczu, ale na szczęście rozpogodziło się jeszcze zanim dojechaliśmy na miejsce. Zmierzając do rynku, sfotografowaliśmy się przy kilku rzeźbach olkuskich gwarków. Jednak naszym głównym celem było multimedialne muzeum Podziemny Olkusz, podzielone na dwie ekspozycje. Pierwsza mieści się w gotyckich piwnicach olkuskiego ratusza, wybudowanego w XIV wieku, druga znajduje się w podziemiach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś działała królewska mennica (w XVI w. wybito w niej przeszło połowę wszystkich monet, jakie wyprodukowano w tym czasie w Polsce). Zgromadzone tam eksponaty, dotykowe multimedialne prezentery, a przede wszystkim informacje i legendy przekazywane nam przez panie przewodniczki, przybliżyły nam historię naszego regionu, pracę górników oraz mennicy królewskiej. Wśród zbiorów muzeum znajduje się m. in. replika astrolabium – urządzenia astronomicznego, należącego do Marcina Bylicy – słynnego olkuskiego astronoma.

Następnie zatrzymaliśmy się w Rabsztynie, by tam, u podnóży zamku, wspólnie świętować Dzień Dziecka, przy kiełbaskach i ognisku (nad którym czuwały wychowawczynie klas piątych – panie Aneta Dobrek i Anna Starostecka oraz pani Małgorzata Strózik-Ciepał). Znaleźliśmy również czas, by zatańczyć belgijkę. Tym samym przyjemnie połączyliśmy podczas wycieczki zwiedzanie muzeum z zabawą i integracją na świeżym powietrzu. W pogodnych nastrojach udaliśmy się na zwiedzanie zamku. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się m. in. skąd wywodzi się jego nazwa i co oznacza (z niemieckiego Rabenstein, czyli Krucza Skała), poznaliśmy także jego historię. Podziwiając rozległe widoki z wieży zamkowej (zrekonstruowanej do 1/3 pierwotnej wysokości), dostrzegliśmy ruiny zamku Pilcza w Smoleniu. Wracając do autokaru, zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę przy drewnianej chacie Antoniego Kocjana – konstruktora szybowców, szefa Referatu Lotniczego wywiadu AK w czasie okupacji.

Zaskakujące, jak wiele skarbów skrywają nasze okolice. Dobrze więc rozpocząć odkrywanie uroków Polski, od swojego regionu.

Anna Starostecka

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki.

 

Przewiń do góry