• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

LITERACKIE  SUKCESY  NA  WOJEWÓDZKIM  SZCZEBLU

 

Uczennice klasy V b laureatkami 2. edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „PIĘKNO MAŁOPOLSKI – SŁOWEM OPISANE”.

            Aż dwie uczennice naszej szkoły – Sara Biernacka i Milena Szczepara (obie z klasy V b, opiekun: Anna Starostecka) odniosły ogromny sukces, zostając laureatkami 2. edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „PIĘKNO MAŁOPOLSKI – SŁOWEM OPISANE”. Organizatorem było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, a konkurs został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego.

            Konkursowe zadanie polegało na opisaniu, poezją lub prozą, językiem literackim lub gwarą – piękna naszej „małej Ojczyzny”, różnych jej regionów, architektury, tradycji, obrzędów i zwyczajów. Piękna zróżnicowanego krajobrazu, historii miejsc i zakątków oraz legend. Piękna twórczości ludowej, rękodzieła, ale też piękna (nie)zwyczajnych ludzi, na co dzień zamieszkujących małopolską ziemię.

            Jak podali Organizatorzy, w Konkursie wzięło udział 190 autorów z całego województwa, którzy przesłali w sumie 305 utworów (w tym: 218 wierszy i 87 form prozatorskich). Prace oceniane były w dwóch kategoriach – poezji i prozie, w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat oraz od lat 18. Dodatkowo oddzielnie oceniane były utwory napisane językiem literackim i gwarowym. Jury Konkursu w składzie:

prof. Wojciech Kudyba – przewodniczący Jury Konkursu, poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury

Wanda Łomnicka-Dulak – poetka, regionalistka, autorka Słownika Gwary Górali Nadpopradzkich

Monika Kurzeja – główny specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego w MCK Sokół w Nowym Sączu

Andrzej Zarych – filolog, dziennikarz, Dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu

Janusz Michalik – poeta, animator kultury i teatru w MCK Sokół w Nowym Sączu

w kategorii poezja do lat 12, przyznało wyróżnienie Sarze Biernackiej, natomiast  w kategorii proza do lat 12, wyróżnienie przyznało Milenie Szczeparze.

            Na laureatów czekały nie tylko nagrody, wręczane 27 maja 2022 r. podczas uroczystej gali, w sali im. Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, ale także zapowiedź opublikowania wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych utworów w okolicznościowym folderze – almanachu. Dodatkowo zorganizowano dla laureatów profesjonalne warsztaty literackie, poprzedzające galę wręczenia nagród, prowadzone przez prof. Wojciecha Kudybę oraz Wandę Łomnicką-Dulak – co z pewnością było ciekawym doświadczeniem dla uczestników konkursu i pozwoliło im na doskonalenie swojego warsztatu pisarskiego.

            Serdecznie gratulujemy Sarze i Milenie sukcesu oraz literackiej pasji i z niecierpliwością czekamy na wydanie almanachu z ich wyróżnionymi pracami.

Anna Starostecka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystej gali wręczenia nagród w Nowym Sączu.

 

Przewiń do góry