• Synergia
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Nauka i zabawa

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie ze Szkolnego Kółka Biologicznego, prowadzonego przez Panią Anetę Dobrek, zorganizowali warsztaty ekologiczne dla młodszych kolegów z klas 4-6.

Amelia Gałęziewska rozpoczęła warsztaty, przedstawiając główne założenia i cele organizacji Dnia Ziemi. Wykonała prezentację, w której zwracała uwagę na problemy związane z segregacją odpadów, a w szczególności z wszechobecnym plastikiem, który zalega nie tylko na wysypiskach, ale także w morzach i oceanach. Co roku miliony ton plastikowych odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszcza środowisko i wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Filmy, zaprezentowane przez Amelkę, ukazywały w jaki sposób plastik szkodzi zwierzętom morskim. Zaplątują się one w większe odpady, a mniejsze mylą z pożywieniem. Uczniowie byli bardzo przejęci losem tych zwierząt. Pod koniec prelekcji dzielili się swoimi przemyśleniami i przedstawiali działania, jakie mogą podjąć ludzie, aby stan środowiska uległ poprawie.

Następnie uczniowie, wiedzę teoretyczną na temat właściwej segregacji odpadów, zdobytą na lekcjach przyrody i biologii, mogli sprawdzić w praktyce, segregując śmieci przy stoisku zorganizowanym przez Zuzannę Adamczyk i Agnieszkę Kwarciak. Zdecydowana większość odpadów trafiała do właściwych pojemników, jednak były też pomyłki. Uczennice uświadamiały młodszych kolegów, że odpady plastikowe należy zgniatać, od słoików należy odkręcić zakrętki metalowe, a opakowanie po mleku czy soku ma trafić do tworzyw sztucznych, a nie do papieru.

Michał Szczygieł i Oliwier Piec przygotowali stoisko z ekologicznymi zakupami. Zwracali uwagę, że problem z odpadami zaczyna się już w trakcie wykonywania zakupów. Dzieci miały wybrać z wielu różnych produktów te najbardziej ekologiczne. Podsumowując działania uczniów, chłopcy podkreślili, że produkty nie powinny być nadmiernie opakowane, należy wybierać rzeczy wielokrotnego użytku, kupować napoje w większych opakowaniach. Starajmy się rezygnować z opakowań plastikowych, które rozkładają się nawet do 1000 lat.

Natalia Syguła zachęcała uczniów do ponownego używania odpadów, pokazała jakie rzeczy można z nich wykonać. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Wykorzystując zużyty papier wykonali różne, przydatne przedmioty (wazoniki, szkatułki na biżuterię).

Klaudia Dela propagowała sadzenie rośli, które dają nam tlen i oczyszczają powietrze. Uczennica pokazała, w jaki sposób należy prawidłowo sadzić rośliny w doniczce oraz jak je właściwie pielęgnować. Po prezentacji uczniowie samodzielnie wsadzali bratki do doniczek i zabierali je do swoich klas.

Justyna Gąsiorowska pokazała uczniom, jak wykorzystać wolny czas robiąc swój własny,,las w szkle”. Układając w słoikach piękne kompozycje z roślin, stworzyli zamknięty, samowystarczalny obieg wody i tlenu.

Dzięki prowadzeniu działań edukacyjnych, uczniowie naszej szkoły kształtują postawy proekologiczne ze szczególnym ukierunkowaniem na życie codzienne oraz lokalne otoczenie. Dzieci poprzez zabawę utrwalają dobre nawyki dotyczące właściwej segregacji odpadów i oszczędzania wody, energii.

 

Dziękuję wszystkim uczniom ze Szkolnego Koła Biologicznego za pomysły i zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie warsztatów ekologicznych dla młodszych kolegów.

Aneta Dobrek

 

 

Przewiń do góry