• Synergia
  • Office 365
  • Ikona youtube
  • Ikona facebook
  • BIP
  • ePUAP
    • Wersja dostępna cyfrowo WCAG
Szkoła Podstawowa
Przedszkole
Kort tenisowy

MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ  JĘZYKA  OJCZYSTEGO

 

            21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiono go w 1999 r. dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano konkurs poetycki, dotyczący języka ojczystego. Zadanie konkursowe w kategorii uczniów klas I – III polegała na napisaniu wiersza o alfabecie. Natomiast uczniowie klas IV – VIII mieli napisać wiersz (o dowolnej formie, np. biały, wolny, stroficzny) o polszczyźnie. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczystego wręczenie nagród (książek polskich autorów) miało miejsce oczywiście 21 lutego. A oto wyniki:

w kategorii uczniów klas I -III:

miejsce I – Jakub Ratuszny z klasy II b

miejsce II ex aequo – Malwina Myca z klasy I b i Kacper Tama z klasy II a

miejsce III ex aequo – Natalia Zawadka z klasy I b i Aleksandra Serwatka z klasy II b

 w kategorii uczniów klas IV - VIII:

miejsce I – Ewa Stasiurka z klasy IV b

miejsce II ex aequo – Hanna Kulawik z klasy V b i Patrycja Pachołek z klasy VIII c

miejsce III – Michał Kur z klasy V a

wyróżnienie – Milena Szczepara z klasy V b

            Dodatkowo, w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, każdy uczeń, który w tym dniu wypożyczył w bibliotece książkę polskiego pisarza lub poety, otrzymywał plakat z alfabetem (młodsi uczniowie) lub zakładkę z wybitnymi Polakami (starsi uczniowie). Na jednym z nowych regałów utworzono wystawę, prezentującą pozycje książkowe, dotyczące polszczyzny, m. in. publikacje: Jerzego Bralczyka, Jana Miodka, Ewy Kołodziejek, Władysława Kopalińskiego, Anety Załazińskiej i Michała Rusinka, Agaty Hąci, Renaty Piątkowskiej, Agnieszki Frączek.

To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historię oraz bogactwo dialektów i gwar.

Anna Starostecka

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

 

Przewiń do góry