Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Data publikacji:MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiono go w 1999 r. dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.
Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano konkurs poetycki, dotyczący języka ojczystego. Zadanie konkursowe w kategorii uczniów klas I – III polegała na napisaniu wiersza o alfabecie. Natomiast uczniowie klas IV – VIII mieli napisać wiersz (o dowolnej formie, np. biały, wolny, stroficzny) o polszczyźnie. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczystego wręczenie nagród (książek polskich autorów) miało miejsce oczywiście 21 lutego. A oto wyniki:
w kategorii uczniów klas I -III:
miejsce I – Jakub Ratuszny z klasy II b
miejsce II ex aequo – Malwina Myca z klasy I b i Kacper Tama z klasy II a
miejsce III ex aequo – Natalia Zawadka z klasy I b i Aleksandra Serwatka z klasy II b
w kategorii uczniów klas IV - VIII:
miejsce I – Ewa Stasiurka z klasy IV b
miejsce II ex aequo – Hanna Kulawik z klasy V b i Patrycja Pachołek z klasy VIII c
miejsce III – Michał Kur z klasy V a
wyróżnienie – Milena Szczepara z klasy V b
Dodatkowo, w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, każdy uczeń, który w tym dniu wypożyczył w bibliotece książkę polskiego pisarza lub poety, otrzymywał plakat z alfabetem (młodsi uczniowie) lub zakładkę z wybitnymi Polakami (starsi uczniowie). Na jednym z nowych regałów utworzono wystawę, prezentującą pozycje książkowe, dotyczące polszczyzny, m. in. publikacje: Jerzego Bralczyka, Jana Miodka, Ewy Kołodziejek, Władysława Kopalińskiego, Anety Załazińskiej i Michała Rusinka, Agaty Hąci, Renaty Piątkowskiej, Agnieszki Frączek.
To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historię oraz bogactwo dialektów i gwar.
Anna Starostecka
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.