Nauka i zabawa

Nasi „zerówkowicze” niedawno świętowali „Dzień drzewa”. Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew, to również ratowanie zwierząt, segregowanie odpadów, zbieranie aluminiowych puszek, baterii, propagowanie oszczędzania wody i energii. To również zachęcanie do ekologicznych zakupów.

Nie da się wszystkiego zrobić naraz. Zaczęliśmy więc od początku, czyli od drzewa- jego budowy, faz rozwoju „Od nasionka do dorosłego drzewa”. Następnie, dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie „Do czego służą drzewa i co nam dają?”. Pomysłów było wiele! Od tego, że dzięki drzewu niedźwiedź może się podrapać po grzbiecie, do takich jak:  drzewa produkują tlen, upiększają otoczenie,   są domem dla różnych gatunków zwierząt, drewno jest materiałem do budowy domów i mebli, robi się z niego papier.

Wiedza przedszkolaków była spora, ale postanowiliśmy ją zweryfikować dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Rola drzew w przyrodzie”. Po jej obejrzeniu i „wyłapaniu” nowych faktów odnośnie przydatności drzew, typu: drzewa dają cień, chłodzą asfalt na ulicy, ograniczają hałas i wiatr, pochłaniają zanieczyszczenia, przystąpiliśmy do eksperymentowania. Pierwszy eksperyment miał za zadanie uzmysłowić dzieciom problem z brakiem tlenu do oddychania, jeśli drzew będzie coraz mniej. Drugi eksperyment dotyczył ograniczenia wpływu wiatru- dzięki drzewom - na zachowanie przedmiotów.

Była również zabawa pantomimiczna „Wyrzeźbimy drzewo”, zabawa dydaktyczna „Stań wg wskazówek”, uzupełnianie konturów drzew materiałem przyrodniczym, a wszystko przeplatane zabawami ruchowymi lub ćwiczeniami relaksacyjnymi przy odgłosach lasu.

Na zakończenie spotkania , przedszkolaki skupiły się jeszcze nad problemem zagrożeń dla drzew ze strony ludzi (małych i dużych) oraz próbowały znaleźć sposoby  ochrony drzew. Postanowiły wspólnie:

- sadzić drzewa z dorosłymi

-  wykorzystywać kartki z obu stron

- kupować papier wyprodukowany w sposób przyjazny dla środowiska

-  korzystać z uroków zabawy pośród drzew nie niszcząc ich .

Każdy uczestnik spotkania otrzymał również zielony listek - „przypominajkę” z prośbą o szanowanie drzew. Mamy nadzieję, że wiadomości przekazane dzieciom podczas spotkania i zabawy zaowocują   w przyszłości  świadomym zachowaniem w odniesieniu do otaczającej nas przyrody!

 

 

Przewiń do góry